title

1.Siparişimin iptali için iade politika ve prosedürleriniz nelerdir?

Satın aldığınız ürünleri herhangi bir nedenden dolayı iade edebilirsiniz. Teslim aldığınız ürünlerinizi orijinal paketleri içerisinde, hiç kullanılmamış ve etiketleri çıkartılmamış olmak koşuluyla teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde geri gönderebilirsiniz.

2.İade işlemini nasıl yapabilirim?

Teslim aldığınız ürünü iade etmek istediğinizde, “İade Taleplerim” bölümünden, sağ üstteki “Yeni Talep Oluştur” butonuna tıklayarak talebinizi iletebilirsiniz. Bu alana iade etmek istediğiniz ürününüze ait Sipariş Numarası ile işlem yapmanız gerekmektedir. "İade Taleplerim" bölümüne ulaşmak için web sitemizde, üye girişi yaptıktan sonra ana sayfada sağ üst köşedeki “Hesabım” ikonuna tıklayın. İade sürecinin başladığı ürünlerinizi de “İade Taleplerim” bölümünden takip edebilirsiniz.

3.Hediye olarak gelen ya da kampanyalı ürünleri iade edebilir miyim?

Hediye olarak verilen ürünlerin iade süreçleri, kampanyaya göre farklılık göstermektedir. İade süreciyle ilgili bilgi almak için Müşteri Temsilcimizi arayabilir ya da [email protected] adresine e-mail gönderebilirsiniz. Kampanya kapsamındaki ürünleri iade etmek istediğinizde, indirim tutarı toplam iade bedelinden düşülerek hesabınıza geri ödenecektir.

4.Gönderdiğim ürünlerin iade süreçleri nasıl işlemektedir?

Gönderdiğiniz ürünler tarafımıza ulaştığında, iade süreçleri başlar. Bankanızın ödeme işlem süreçlerine bağlı olarak iadeniz hesabına 14 gün içinde yansıyacaktır. Kredi kartınız ile yaptığınız alışverişlerde, iade tutarı banka hesabınıza yapılacaktır.

5.İade ücretim hesabıma yansımadı. Ne yapmalıyım?

İade bedelinizin 14 gün içerisinde tarafınıza yansıtılmadığı durumlarda ilk olarak bankanız ile iletişime geçmenizi öneririz. Problemin çözülmediği durumlarda [email protected] adresine e-mail gönderebilirsiniz. Müşteri temsilcimiz, konunun en kısa zamanda çözülmesi için destek olacaktır.

6.Taksitle ödeme yaptım, ücret iademi nasıl alacağım?

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, geri ödeme prosedürü bankanıza bağlı olarak gerçekleşmektedir. Taksit seçeneği ile yaptığınız siparişleri iade ettiğinizde, ürün bedeli bankanız tarafından taksit adedi kadar bölünerek her ay kartınıza iade edilecektir.

7.Ürün değişimi yapabilir miyim?

Satın aldığınız ürünleri sadece iade edebilirsiniz, ürün değişim hizmetimiz bulunmamaktadır.

8.Siparişimi iptal edebilir miyim?

İptal etmek istediğiniz siparişinize ait sipariş numaranızı ve iletişim bilgilerinizi Müşteri Temsilcimize ileterek, siparişinizi iptal edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR