title

1.Siparişim kaç günde elime ulaşır?

Ödeme işleminizin tamamlanmasının ardından siparişiniz 24 saat içerisinde kargo firmasına teslim edilmektedir. Teslimat süresi kargo şirketi ve adrese bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Siparişinizin durumunu, üye girişi yaptıktan sonra ana sayfada sağ üst köşedeki “Hesabım” ikonuna tıklayarak, “Siparişlerim” bölümünden takip edebilirsiniz. Siparişinizin kargoya teslim edilmesinin ardından, tarafınıza gönderilecek bilgilendirmede yer alan “Gönderi Kodunuzu” buraya girerek , öğrenebilirsiniz. İsterseniz 444 99 99 no’lu telefondan kargo firmasına ulaşıp da bilgi alabilirsiniz.

2.Siparişim ne kadar sürede kargoya verilir?

Ödeme işleminizin tamamlanmasının ardından siparişiniz 24 saat içerisinde kargo firmasına teslim edilmektedir. Siparişinizin durumunu, üye girişi yaptıktan sonra ana sayfada sağ üst köşedeki “Hesabım” ikonuna tıklayarak, “Siparişlerim” bölümünden takip edebilirsiniz.

3.Siparişimin kargo durumunu nasıl takip edebilirim?

Siparişinizin durumunu, üye girişi yaptıktan sonra ana sayfada sağ üst köşedeki “Hesabım” ikonuna tıklayarak, “Siparişlerim” bölümünden takip edebilirsiniz. Siparişinizin kargoya teslim edilmesinin ardından, tarafınıza gönderilecek bilgilendirmede yer alan “Gönderi Kodunuzu” buraya girerek, öğrenebilirsiniz. İsterseniz 444 99 99 no’lu telefondan kargo firmasına ulaşıp da bilgi alabilirsiniz.

4.Hangi kargo firmalarıyla çalışıyorsunuz?

Türkiye gönderimlerimizde Yurtiçi Kargo ile çalışıyoruz.

5.Kargo ücretleri nelerdir?

Türkiye sınırları içerisinde siparişlerinizi ücretsiz kargo seçeneği ile sunmaktayız. Kapıda ödeme yapmak istediğiniz de ek bir hizmet bedeli ödemeniz gerekir.

6.Kargomu teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

Paketinizi teslim alırken, herhangi bir yırtılma, ezilme, açılma vb. bir durum olup olmadığını mutlaka kontrol etmenizi öneririz. Paketinizde bir hasar olması durumunda, mutlaka kargo yetkilisinden, hasar tespit tutanağı hazırlamasını talep edin.

7.Kargom geldiğinde teslimat adresinde değildim, ne yapmalıyım?

Kargo yetkilisi sizi adresinizde bulamadığında, paketinizi en yakın kargo şubesine teslim eder. Gönderi numaranız ile birlikte kargo şubesine başvurarak, paketinizi teslim alabilirsiniz.

8.Siparişimin teslimat adresini değiştirebilir miyim?

“Siparişi Tamamla” butonuna bastıktan sonra gelen adres bilgileri bölümünden daha önce kayıtlı adreslerinizi seçebilir ya da yeni adres ekleyebilirsiniz. Ödeme işlemi sonrasında adres değişikliği yapmak isterseniz Müşteri Temsilcimizi arayarak, sipariş numaranız ile yeni adresi iletebilirsiniz. Müşteri Temsilcimiz, sipariş durumuna göre size yardımcı olacaktır.

9.Farklı zamanlarda verdiğim siparişler birlikte gönderilebilir mi?

SHer siparişiniz ayrı bir paket olarak hazırlanmaktadır. Farklı siparişlerinizin tek seferde gelmesini isterseniz, Müşteri Temsilcimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Sipariş durumuna göre bu aşamada farklı siparişlerinizi birleştirebiliriz.

10.Kargomu şubeden teslim alabilir miyim?

Kargo firması ile iletişime geçerek, paketinizi kargo şubesinden teslim almak istediğinizi iletebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR